MODRY PUCH

HOBBYSTYCZNA HODOWLA KOTÓW RASY NEBELUNGSTRONA GŁÓWNA O HODOWLI O RASIE GALERIA KOCURY KOTKI KOCIĘTA OSIĄGNIĘCIA KONTAKT

O RASIE
NEBELUNG

Historia

Rasa powstała pod  koniec lat  80. XX wieku w Stanach Zjednoczonych (Denver, Kolorado).  Za jej twórcę uważa się hodowczynię Corę Cobb. Nebelung to półdługowłosa odmiana kota rosyjskiego niebieskiego, ale uznawana jest za odrębną rasę. Nazwa „Nebelung” pochodzi z języka niemieckiego i oznacza „stworzenie z mgły, postać z aureolą” – określenie świetnie pasujące do połyskliwego, otoczonego srebrzystą poświatą, smukłego kota.


Budowa

Nebelung to zgrabny i pełen gracji kot o wydłużonej sylwetce i długich kościach. Jego ciało jest gibkie i smukłe, ale muskularne. Kocury są nieznacznie większe od kotek. Kończyny długie, szczupłe, ogon długi. Głowa Nebelunga jest proporcjonalna, o nosie średniej długości, bez zaznaczonego przełomu. Oczy duże, okrągłe, jaskrawozielone. Młode kotki czasami miewają oczy w żółtym odcieniu, kolor ten jednak zamienia się w zieleń gdy kot dojrzewa. Uszy Nebelunga są duże, osadzone wysoko, skierowane do przodu.


Szata i maść

Futerko kotów tej rasy jest półdługie, o gęstym, miękkim podszerstku. Włosy okrywowe są jedwabiste w dotyku, lśniące, miękkie. Każdy włos jest srebrno zakończony, dzięki czemu zwierzę otoczone jest jakby połyskliwą aureolą. Efekt ten widoczny jest zwłaszcza pod słońce.Nebelungi hodowane są w różnych odcieniach niebieskiego, chociaż najwyżej oceniane są koty o jaśniejszej okrywie. Białe znaczenia na futrze dyskwalifikują kota.

Charakter

Nebelung to kot z natury nieśmiały, niezbyt odważny, ale przy tym bardzo czuły i spragniony bliskości człowieka. Bywa płochliwy, nie ufa obcym, może czuć tez dystans w stosunku do dzieci. Poza tym jest kotem ruchliwym, bardzo inteligentnym. Podobno świetnie radzi sobie w sytuacjach, wobec których większość kotów pozostaje bezradna – np. szybko uczy się samodzielnie otwierać sobie drzwi. Właściciele twierdzą, że koty tej rasy są bardzo pomysłowe i niebanalne.